Шамфъстъкът – естествен съюзник на сърцето и враг на лошия холестерол
Шамфъстъкът – естествен съюзник на сърцето и враг на лошия холестерол
Шамфъстъкът е една от най-здравословните ядки, включвани в разнообразни ястия и десерти. Освен че е вкусен, той притежава редица полезни свойства, които го превръщат в незаменим елемент от здравословното хранене. Тази ядка е особено подходяща за хора, стремящи се към балансирана диета, контрол на теглото и добро
сърдечно-съдово здраве.
В сравнение с други ядки, шамфъстъкът съдържа по-малко калории и значително повече калий и витамин K. Само 30 грама печени шамфъстъци предоставят около 160 калории, 6 грама белтъчини, 3 грама фибри и 11 грама мазнини, от които едва 2 грама са наситени. Освен това, тази доза осигурява 25% от дневната нужда от витамин B6, 15% от препоръчителния прием на фосфор и тиамин, както и 10% от магнезия.
Според проучване, публикувано в *American Journal of Clinical Nutrition*, редовната консумация на шамфъстък понижава нивата на лошия холестерол (LDL) и повишава антиоксидантния капацитет на организма. В изследването участници спазвали нискокалорична диета, в която шамфъстъкът бил източник на 10% или 20% от дневните калории. Резултатите показали значително повишение на бета-каротен, лутеин и гама-токоферол – мощни антиоксиданти, които също допринасят за неутрализиране на окислителния стрес и подобряване на липидния профил.
Шамфъстъкът е богат и на **L-аргинин** – аминокиселина, която подобрява еластичността на кръвоносните съдове и намалява риска от сърдечни инциденти. Наличието на **витамин Е** пък предотвратява натрупването на артериални плаки и подпомага профилактиката срещу атеросклероза.
За най-добър ефект се препоръчва консумацията на **неподсолени и небелени шамфъстъци**, тъй като това ограничава приема на натрий и насърчава умерената употреба. Освен това, шамфъстъкът трябва да се съхранява на тъмно и хладно място, най-добре в хладилник, за да се избегне гранясване и развитие на гъбички поради високото съдържание на мазнини.
**Заключение:** Шамфъстъкът е не само вкусна, но и изключително полезна ядка, която подпомага здравето на сърцето, регулира холестерола и поддържа организма в добра форма. Включването му в ежедневното меню е лесен начин за подобряване на цялостното здравословно състояние.